Pitch hory přenáší a Chicago přináší

Pitch hory přenáší a Chicago přináší

A vítězem celorepublikového finále Soutěž & Podnikej se stává… David Stančík s projektem Darujukrev.cz! Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchu nejen na Tvé cestě v budování komunity dárců krve, ale také na cestě do Chicaga, kterou vyhráváš!

Vítězné projekty byly vyhlášeny a všichni byli nadšeni. Tento typ soutěže dokáže zprostředkovat všem zúčastněným notnou dávku endorfinů, která vydrží ještě dlouho po skončení celé akce. Dokáže také motivovat k akci a k tomu, že lze vytvořit něco smysluplného a během relativně krátké doby.

Podmínkou není jen přihlásit svůj kvalitní projekt a tvrdě na něm makat, ale hlavně ho umět prodat před porotou a formou krátké prezentace všechny pro projekt nadchnout. Z mé pozice “pitch kouče” tedy někoho, kdo se specializuje na tento typ úderné přesvědčivé prezentace vám zprostředkuji pár postřehů a tipů.

Začnu těmi nejobecnějšími tipy, které se vám rozhodně neztratí. Zúčastněte se také podobné akce!

1) Dejte najevo, že projektem žijete nehledě na soutěž

Když si dokážete najít vnitřní pouto k projektu, tak z vás bude sálat naprosto odlišná a pozitivní energie. Lidé v publiku vždy vycítí, pokud se někdo soustředí krátkodobě na vítězství v soutěži, nebo naopak vnímá soutěž jako etapu na své cestě. 

Doporučuji vám prezentovat tak, že vám na soutěži záleží, ale ještě více vám záleží na projektu, který budete dělat tak jako tak. Pokud z vás bude cítit to, že hodláte s projektem změnit svět a nic vás v tom nezastaví, i porota bude chtít podpořit takové nadšení. S tím souvisí i to, že pokud říkáte “projekt mě baví a já tím žiju” a u toho se budete mračit, nikdo vám to stejně neuvěří. Takže nezapomínejte na univerzální úsměv přátelé.

2) Začněte vtipem a prokládejte prezentace humorem

Ne nadarmo se při komunikaci doporučuje takzvaný ice-breaker, tedy prolomení ledů. V prezentacích to platí obzvlášť. Pokud dokážete vaše publikum rozesmát vtipem, zajímavou historkou, nebo osobním příběhem, bude to mít dva efekty. 

Jeden je, že lidé zaškatulkují vaši prezentaci jako příjemnou, přátelskou, inspirativní a maximalizujete pravděpodobnost, že je to bude bavit, podpoří váš projekt a že si vás budou pamatovat. Druhým efektem humoru v prezentaci pak je, že to neuvěřitelně pomůže vám. Pokud cítíte lehký nekomfort při veřejném projevu, pozitivní zpětná vazba publika, vždy skvěle uklidňuje, odbourává nervozitu a žene vás kupředu.

3) Nezapomeňte v prezentaci zmínit to důležité

Co je pro takovou prezentaci důležité? Je zde porota, která musí mít také svá kriterie, podle kterých se budou rozhodovat o vítězi. Nezapomeňte se na celou věc zkusit podívat jejich pohledem. Co by asi tak potřebovali slyšet? Co jim mám zprostředkovat, aby pochopili, že právě ten můj projekt je jedinečný a měl by udělat díru do světa. Obecně vám mohu doporučit tři základní oblasti při prezentaci projektu. 

Vždy to bude o unikátnosti řešení. Díváte se na věc jinak? Přišli jste s unikátní technologií? Máte něco co ostatní nemají? To je první oblast, ta druhá se týká týmu a schopnosti realizovat vaši vizi. Máte schopný tým odborníků potřebných pro dané části? Máte promyšleno, co je třeba udělat? Pokud ano, pak je to skvělé. A zatřetí, ukažte, že to trh chce a že jste opravdu hovořili se zákazníky. Kdo vám co řekl? Kdo zato je ochoten zaplatit nebo již platí? Tato validace trhem je velmi důležitá a dnes vehementně stále opomíjená.

4) Slidy využijte tak, aby vám pomohly 

Snad vám dokáži trochu změní perspektivu vnímání slidů. Slidy mají sloužit publiku, nikoliv vám. Nebuďte sobci 🙂 Nepoužívejte slidy jako svoje obří poznámky k tomu, abyste náhodou nezapomněl, o čem chcete mluvit. Místo obrovského nadpisu “Problém?”, který vlastně kromě orientaci v prezentaci nijak nepomáhá publiku, raději do headlinu problém napište. Následně pak bude na slidu velkým písmem “V ČR není potřebný počet dárců krve”.

 Uvidíte, že to má větší přidanou hodnotu, když takto promyslíte všechny nadpisy. Využijte i první a poslední slide ku prospěchu. První slide tak, aby nadchnul, představil lidem tématiku a vybudoval vám kredit ještě než začnete mluvit. A ten poslední slide má opravdu větší potenciál než jen to, že vám bude pomáhat opravdu vřele poděkovat posluchačům za pozornost. 

Vemte si, že během 8 minut otázek a odpovědí, budou všichni číst obří nápis “děkuji za pozornost”. Budete opravdu zdvořilí, ale nic se nestane. Dejte tam hlavní sdělení a výzvu k akci, co mají lidi dělat.

5) Získejte si publikum na svou stranu jako gladiátoři

Stejně jako u předchozích bodů, znovu opakuji, že je to hlavně o vztahu, který dokážete vytvořit s vaším publikem. Ať již je pobavíte, nebo připravíte slidy, ve kterých se vyznají, zapojte je do vašeho příběhu. Uvědomte si, že musí sedět a pozorně dávat pozor na deset pětiminutových prezentací a poslouchat desetkrát osmiminutové rozhovory s porotci. 

Nezdá se to, ale je to opravdu náročné, pro všechny. Odlehčete jim, nenuťte je si pamatovat všechny informace. Zprostředkujte jim zážitek, zapojte je, ptejte se jich, nechte je reagovat. Použijte rétorickou otázku, nad kterou je necháte se zamyslet. Pokud se jich opravdu na něco ptáte, nebuďte pak překvapeni, že odpověděli jinak, než jste čekali. Jsou to lidi. 

Pokud je necháte zažít váš projekt, že jim pustíte video, audio, nebo co víc přímo jim ukážete ukázku vašeho produktu před jejich zraky, stanete se tou prezentací, na kterou si budou nadosmrti pamatovat.

Přátelé, to bylo 5 tipů, které bych rád zdůraznil a které jsem viděl, že na finálové akci rozhodně nechyběly. Řečníci neuvěřitelně “diktovali” a já jsem toho byl moc rád součástí, neboť mne to naplňuje optimismem, že dokážeme budovat skvělé projekty a co víc, že se dokážeme prezentovat do světa a pořádně se prodat.

Soutěž & Podnikej dokázal nadchnout velmi zvučná jména pro partnerství, ale hlavně přináší myšlenku nebát se, být aktivní a vytvořit smysluplné věci k mladým lidem. Soutěž & Podnikej je program pro studenty středních škol, který je provede celým procesem tvorby podnikání od nápadu až výslednou realizaci. Soutěžící tak získají cenné zkušenosti a navíc se na finále utkají o hlavní cenu. Sledujte je a zapojte se do jejich budoucích ročníků!

LUKAS HRDLICKA

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík